Projekty

Projekt Ryszard 8 – woda dla ludzi z Kenii

Projekt „Ryszard 8 – woda dla ludzi z Kenii”

Ósmy projekt „Ryszard 8 – woda dla ludzi z Kenii. Projekt zrealizowany w miejscowości KIPSING, hrabstwo Isiolo, w centralnej części Kenii. Lud Samburu i Turkana. Czerwiec 2021 r.

Studnia z odwiertem na ponad 100m. Zamontowana pompa o dużej mocy elektrycznej zasilanej z baterii paneli fotowoltaicznych (23 szt.). Gmina wybudowała kilometrowy kolektor wodny, którym następnie przetłaczana jest woda do istniejącego zbiornika żelbetowego, pełniącego funkcję wieży ciśnień. Następnie ze zbiornika woda dociera do zakupionego zbiornika 5000l zlokalizowanego przy domu misjonarza oraz istniejących zbiorników przy szkole. Po uruchomieniu studni, otwarto wcześniej zamknięty lokalny szpital z powodu braku wody.

Przedstawiciele lokalnych władz, pod wpływem tego co robiłem dla ich mieszkańców, postanowili sfinansować rurociąg tłoczny, od mojej studni do istniejącej, nieczynnej już wieży ciśnień (stara studnia od wielu lat była nieczynna). To był prawie kilometrowy odcinek do wykonania którego, zatrudniono kilkudziesięciu pracowników.

 

Z tej studni korzysta ok. 500  dzieciaków z misji oraz ponad 3000 mieszkańców pobliskich okolic. Dodatkowo woda zasila lokalny szpital.